Aku vrtačka – recenze

0

Při pořízení aku vrtačky nelze doporučit univerzální produkt, proto si musíte nejprve utřídit priority. Aku vrtačky jsou vhodné pro vrtání do kovu i dřeva. Některé modely mají funkci příklepu pro vrtání do zdiva. Bateriové články ale nejsou schopny dodat vrtačce výkon, jako vrtačky zapojené do zásuvky, proto je k tomu nedoporučujeme. Podobně jsou na tom aku vrtačky při šroubování díky konstrukci a hmotnosti a lepší je specializovaný aku šroubovák. Aku vrtací šroubováky jsou víceúčelné.

Aku šroubováky a příklepové vrtačky

Aku šroubováky jsou levnější a praktičtější, i když nejsou univerzální jako aku vrtačky. Mají menší rozměry a nižší váhu. Ovládání je pohodlnější třeba pro šroubování nábytku. Příklepové vrtačky jsou lepší než aku vrtačka s příklepem pro vrtání do zdiva. Zvolte raději specializovaná elektrická zařízení, s  větším výkonem a pohodlnějším vrtáním. V rámci konstrukce dbejte na váhu asi kolem 1,7 kg a zpracování rukojeti v ergonomickém tvaru. Tvrdý plast doplňuje změkčený materiál tlumící vibrace.

aku vrtačka

Typ motoru

Klasické elektromotory se dvěma druhy magnetů má na statoru permanentní a na rotoru napájecí magnety. Pro vznik napětí jsou zde uhlíky, které se časem opotřebí a opálí. Čeká vás nižší pořizovací cena, ale někdy vyšší poruchovost a energetické ztráty. Bezuhlíkové motory jsou ve vyšších produktových řadách aku vrtaček a profesionálním nářadí. Permanentní magnety jsou na rotoru a napájecí na statoru. Více elektroniky zasahuje do řízení aku vrtačky. Jsou dražší, ale máte nižší provozní náklady, menší odběr z baterie a delší funkčnost vrtačky i zachování stejného výkonu.

Akumulátor

Ni-Cd akumulátor je starší model u levnějších aku vrtaček s nižší kapacitou i životností. Ni-Mh akumulátor je standardem s dvojnásobným posílením chybějící kapacity Ni-Cd článků. Malé napětí ale zůstává. Li-on akumulátor je nejmodernější typ, který je i dražší. Aku vrtačky mají nízkou hmotnost, vysoký výkon i velkou kapacitu a bezúdržbové provedení. Vydrží, i když je pravidelně nevyužíváte a dobře se s nimi pracuje.

Napětí akumulátoru

Napětí baterie se udává ve voltech se zkratkou V. S růstem ceny výrobku se zvyšuje i napětí akumulátorů a výkon. Napětí je v rozsahu 3,6 až 36 V. Pro domácí použití stačí napětí kolem 15 V. Sílu vrtačky si ověříte tím, že při vrtání na volno nezastavíte sklíčidlo rukou. S napětím je spjatý i výkon aku vrtačky. Výkonnější zařízení potřebuje i vyšší napětí pro bezproblémový chod.

Nepřehlédněte:  Sušička prádla [recenze]

Kapacita akumulátoru

Čím vyšší bude kapacita článku, tím déle bude vrtačka v chodu bez nabíjení baterie. Kapacita je udávána v ampérhodinách, zkratkou Ah. Standardem jsou akumulátory s kapacitou 1,5 Ah pro občasnou domácí práci. Kapacita nad 3 Ah je už nepostradatelným pomocníkem profesionálů.

Typ nabíječky

Klasické nabíječky nabíjí za 3 až 5 hodin. Rychlonabíječky za 1 hodinu a méně. Potom při práci nejste tak omezováni. Výsledný čas závisí na celkové kapacitě akumulátoru a typu nabíječky. Příslušenství je vybaveno informačními diodami zobrazujícími proces nabíjení a stav plného nabití.

Otáčky a nastavení utahovacího momentu

Jednorychlostní aku vrtačky slouží pro šroubování i vrtání, cca 500 otáček za minutu. Dvourychlostní aku vrtačky umožní nižší rychlost ke šroubování a vyšší pro vrtání, cca 1 700. Vícerychlostní otáčky mají profesionální druhy. Nastavení utahovacího momentu má mít několik stupňů.

aku vrtačka

Sklíčidlo

Sklíčidlo je přední část, do níž vkládáme vrtáky a ostatní příslušenství. Rychloupínací sklíčidlo stačí podržet rukou a při mírných otáčkách upnout či povolit prvek. Sklíčidlo s aretací vřetene funguje v zastaveném stavu, kdy je součástí objímka na bezpečné upnutí a povolení. Rozmezí od 1 do 13 mm.

Ceny Aku vrtaček, recenze a zkušenosti

Základní aku vrtačku lze pořídit od 500 Kč, ale i přes 25 000 Kč. Doporučujeme začít někde nad 6 000 Kč. Vrtačky kolem 2 kg jsou flexibilnější s vyšším napětím 14,4 až 18,8 V a nabíjením 30 až 80 minut. Kroutící moment nad 50 Nm. Kolem 10 000 Kč už koupíte poloprofesionální provedení s hmotností pod 1,5 kg a až 3 akumulátory Li-ion. Rychlonabíjení pod 30 minut a krouticí moment až 70 Nm. Příklep, plynulé nastavení otáček a zpětných chod je standardem. Cena nad 10 000 Kč už nabízí profesionální aku vrtačky.

A jak jste s Aku vrtačkou spokojeni Vy?

Máte vlastní zkušenost s Aku vrtačkou?

Podělte se o to s ostatními.

VAŠE HODNOCENÍ

Štítky:

Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

      Zanechte své hodnocení nebo dotaz

      Register New Account
      Obnovit heslo