ELEX hra [recenze]

1

Spousta z nás uniká od starostí každodenního života do světa počítačových her. I když jich existuje nespočet a trendy v nich se prakticky neustále mění, stále si chceme hrát na hrdiny v rozsáhlých herních světech, kteří mají tu moc ho nějak změnit. (Nebo chtějí prostě jenom přežít do další herní úrovně.) Dnes se mrkneme na to, co zapáleným, ale i rekreačním gamerům nabízí hra ELEX. 

Abychom mohli fungovat, potřebujeme alespoň na čas vypnout. Zatímco dříve to znamenalo běhání po hřišti a čtení komiksů, dneska se uchylujeme do světa online her. Ty můžeme chroustat v podobě online oddechovek (jako je třeba Super Mario, nebo Pac-Man), nebo se uchýlit do spletitého herního světa klasických PC her.

Právě druhá skupina hráčů bývá ve výběru her docela náročná. Od hry očekávají zajímavý příběh, zápletku, propracované postavy a v neposlední řadě taky obstojnou grafiku, která bude kompatibilní i s průměrně výkonným počítačem.

Jak si v tomto ohledu stojí ELEX? 

O pozadí hry ELEX

Ať už se v gamingu pohybujete pravidelně, nebo jste teprve nováčci, asi by vás mělo zajímat, že ELEX pochází z dílny vývojářů Piranha Bytes. Ti mají na triku takové pecky, jako jsou hry Gothic a Risen. V roce 2017 pak spatřila světlo světa jejich nejnovější hra, která nese jméno ELEX. Vzhledem k oblíbenosti předešlých herních sérií lze očekávat, že si i tahle za čas vybuduje poměrně silnou komunitu fanoušků, kteří se k ní budou pravidelně vracet.

Prostředí hry

ELEX vás oproti předešlým hrám přenese do trochu jiného světa, než je pro Piranha Bytes obvyklé. Místo toho, abyste se potloukali po temných světech plných magie se ocitnete v post apokalyptickém vesmíru, který je stižen různými modifikacemi a stupni mutací. Zároveň si ale ponechal dost prvků z původního světa fantasy.

Co může hráčům přijít zajímavé je to, že úkoly, kterými procházejí, nemají žádné správné řešení. Vše, s čím se setkáte, musíte vyhodnocovat podle toho, jak si myslíte, že by to mělo být správně. A je úplně jedno, zda se u toho budete řídit svou intuicí a pocity, nebo si zvolíte jednu dlouhodobou strategii, od které očekáváte, že vás úspěšně dovede až k cíli.

V tomto ohledu vás asi překvapí, že herní svět bude překvapivě pružně reagovat na hráčovy kroky a maximálně přizpůsobí hru jeho stylu rozhodnutí. Tím taky můžete dospět ke zcela odlišným herním výsledkům.

Nepřehlédněte:  Pokemon Go hra [recenze]

Pointa hry

Nechceme vám prozrazovat celou zápletku. I přesto vám hodláme nabídnout malou ochutnávku toho, co vás během hraní ELEXu čeká.

V kostce: 

 • Na planetu dopadne kometa
 • Kromě zkázy přinese i nepokoje
 • Jedna z důležitých postav má být trvale odstraněna, ale náhodou přežije (jen má tak trochu holý zadek a musí se ze své nezáviděníhodné situace nějak vyhrabat)

Stejně jako u jiných her se můžeme i ve hře ELEX setkat s motivem tří zcela odlišných sekcí, které se od sebe maximálně liší svým vzezřením i přístupem. A vy hráči si máte z této trojky vybrat takovou, která je vám nejbližší. (S tím, že v ní zůstanete až do konce hry.)

Je ale potřeba říct, že to neznamená, že něco ve hře dostanete zadarmo. To může způsobit, že nezkušeným nováčkům přijde ELEX příliš těžký. Pokud ale máte rádi klasické hry na hrdiny a máte dostatek času a odvahy, tahle hra vás vtáhne do děje a tak snadno vás od sebe nepustí.

Hodnocení ELEXu hráči

Dál vám už ze samotné hry neprozradíme kvůli vašemu případnému prožitku nic. Můžete se ale podívat na to, jak ji hodnotí vaši kolegové hráči. Podle toho se můžete rozmyslet, zda má pro vás smysl do ní jít, nebo si počkat na něco trochu lepšího.

Gameři, kteří jsou s hraním hry ELEX spokojení říkají, že má: 

 • Svým způsobem navazuje na sérii Gothic
 • Otevřený svět
 • Zajímavé herní prostředí
 • Dobrý dabing
 • Titulky
 • Grafiku, která jde i na ne tak výkonných PC
 • Mohou rozhodovat o osudech postavy i celého světa
 • Hra atraktivní příběh

Negativní komentáře se týkaly: 

 • Příliš velkého herního světa
 • Toho, že je hra docela těžká
 • Toho, že kam se hnete, tam na vás čeká tuna nepřátel (takže budete buď trpět, nebo utíkat)
 • Ne úplně topové grafiky

Většina lidí, kteří se ELEX rozhodli vyzkoušet byli (po nalezení vhodné strategie) vcelku nadšení. Velkou radost hra udělala i těm, kteří vyrostli na sérii her Gothic. Tím, že je hra přizpůsobená fungování i na ne vyloženě herních počítačích, neexistuje důvod, proč byste ji nemohli (alespoň jednou) vyzkoušet.

Máte s hraním ELEXu nějakou vlastní zkušenost? Napište nám ji do komentářů. 

 

 

VAŠE HODNOCENÍ
Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

   Zanechte své hodnocení nebo dotaz

   Register New Account
   Obnovit heslo