Externí disk – recenze

0

Externí disk je třeba vybírat podle parametrů, jako je kapacita a rozměr disku, rychlost otáčení a v neposlední řadě i rozhraní, kterým je daný disk osazen. Čeká vás také volba mezi klasickými HDD disky a o něco dražšími, za to odolnějšími SSD disky. SSD neboli Solid-State Drive a HDD neboli Hard Disk Drive se od sebe liší způsobem fungování, odolností a rychlostí. Disky HDD pracují s několika nad sebou umístěnými a rychle rotujícími plotnami a u disků SSD je paměťový systém.

Výhody a nevýhody HDD a SSD disků

HDD disky jsou v dostupné ceně, ale obvykle mají vyšší kapacitu a nižší odolnost. Mají vyšší spotřebu energie a jsou více hlučné. Rotujících části mají rychlé opotřebení. SSD disky mají vyšší životnost i odolnost vůči nárazu. Také vám rychleji provedou zápis. Hladina vydávaného hluku je nižší. Musíte ale počítat s vyšší pořizovací cenou a současně s nižší kapacitou.

externí disk

Kapacita a rozměry disků

Základním parametrem je kapacita disku. Je nutné zvážit, kolik dat pro práci a zábavu potřebujete ukládat a podle toho zvolit správný typ. Seženete zařízení o kapacitě od 16 GB do 4 TB. Od množství dat, které potřebujete na disk uložit, se odvíjí i rozměr. Udává se v palcích a standardní velikosti jsou 1.8“, 2.5“ a 3.5“. Sice platí že tím více, tím lépe, ale velkokapacitní jednotky nejsou tak skladné a mnohem dražší. Je třeba zvážit, zda kapacitu využijete. Menší disky se nabíjí připojením přes USB, větší disky pak už ale vyžadují připojení k elektrické síti, aby fungovaly.

Disky a množství otáček

Množství otáček se řeší jen u HDD disků. Rychlost, jakou se jednotlivé plotny zvládnou otáčet, ovlivňuje celkový komfort pro zápis dat. Malé disky mívají rychlost otáček asi 5600 za minutu, což je dostačující. U velkých disků sledujte raději hranici 7500 otáček, neboť nižší počty otočení za minutu výrazně prodlouží dobu práce a dokáží si vynutit i několikaminutové čekání během plnění vámi zadané úlohy.

Jak je to s rozhraním

Externí disky se připojují k PC nebo notebooku přes USB. Aktuálně jsou na trhu kromě typů USB 2.0 a 3.0 k dispozici i další možnosti připojení. Jejich použití je pak limitováno na určitý segment trhu a prostředí. Pro výběr správného rozhrání zkontrolujte počítač, zda možnost připojení podporuje.

Nepřehlédněte:  Smoothie maker recenze

S typem rozhrání souvisí přenosová rychlost, ale výrobci u produktů přenosové rychlosti moc neuvádějí, protože je ovlivňuje celá řada faktorů.

Vyrovnávací paměť

Vyrovnávací paměť ovlivní rychlost zápisu dat na disk. Tato mezipaměť ukládá data před okamžikem, než je zapíše na disk. Je udávána v MB a vyšší počet MB znamená i rychlejší zápis dat. Pro běžné účely stačí disky s vyrovnávací pamětí asi 16 MB. Nároční uživatelé volí hodnoty kolem 64 MB a pro profesionální využití jsou disky s pamětí i přes 256 MB.

disk

Ochrana dat

Na externí jednotky jsou často ukládána i ta nejcitlivější data a ta je třeba ochránit. Nejmodernější ochranné prvky představují kromě hesel třeba čtečky otisku prstů. Na úrovni počítače je hlavním ochranným mechanismem šifrování dat. To zabraňuje otevření obsahu disku na jiném počítači než na těch, které jsou k tomu pomocí existujícího klíče přímo určeny. Klíč data zpřístupní. Externí disky jsou chráněny před nárazy a pády, které mohou ohrozit bezpečný zápis dat například při náhlém přerušení práce. Velmi dobré jsou i podložky a obaly mírnící náraz a omezující poškození.

Plast nebo hliník

Obvykle se používá plast, protože je cenově dostupnější. Lepší vzhled a efektivnější materiál představuje hliník, který odvádí přebytečné teplo z disku. Tím zaručí delší životnost a bezproblémový chod i ve více náročných podmínkách.

Zálohování dat

Externí disky se nejvíce používají pro zálohování dat a na to je třeba nezapomínat. Nikde není napsáno, že váš PC či notebook bude fungovat i zítra. Pro přenos dat je externí disk také ideální. Nejen z těchto důvodů externí disk opravdu doporučujeme.

A jak jste s externím diskem spokojeni Vy?

Máte vlastní zkušenost s externí diskem?

Podělte se o to s ostatními.

Externí disk – recenze
5 (100%) 1 hlasů
Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

      Zanechte své hodnocení nebo dotaz

      Register New Account
      Obnovit heslo