Glioblastom

0

GlioblastomTentokrát si nebudeme referovat o žádném léku, ba právě naopak. Jedná se totiž o nejzhoubnější nádor na mozku, jenž se utváří z gliových buněk.

Projevuje se nejen změnami v psychice a epileptickými záchvaty, ale i nevolností, bolestí hlavy nebo zvracením – i proto jsou jeho příznaky často snadno zaměnitelné s jinými zdravotními komplikacemi.

Ročně se objevují několik stovek případů tohoto zhoubného nádoru

Glioblastom lze bohužel jen velmi špatně operovat, je třeba doplnit, že se nikdy nedá vyjmout ven celý a neoperativní léčebné metody jsou často jen velmi málo účinné.

Pokud je pacientovi diagnostikován právě tento nádor, je prognóza do budoucna bohužel dost špatná. V ČR se každoročně objeví několik stovek případů, pokud je glioblastom diagnostikován, je zde reálná naděje zhruba jen na další půl roku až rok života, méně, než deset procent pacientů pak žije zhruba dalších pět let. Bez terapie je naděje na dožití asi tři měsíce.

Chirurgický zákrok je nutné provést co nejdříve, po krátkém procesu ozařování, nádor musí být přinejmenším zmenšen – mimochodem, je jistě zajímavé, že jako jeden z mála nevytváří žádné metastázy. Běžná velikost tohoto typu nádoru je asi tři centimetry.

Rostoucí nádor utlačuje nervové buňky a omezuje vzruchy mezi nimi, je tedy odpovědný za závratě, poruchy paměti nebo silné nesoustředění se. Rizikovým faktorem pro rozvoj nádoru, zejména u dětí, je podle některých studií záření mobilních telefonů.

Děti postihuje tento typ nádoru asi v devíti procentech případů, nejčastěji je diagnostikován u mužů mezi 50 a 70 lety. Varovným signálem jsou vážné poruchy řeči, a to kvůli zmíněným velkým problémům s funkcí nervové soustavy, které nádor vyvolává. V míře úmrtnosti pacientů a rychlosti, s jakou postupuje, se dá přirovnat snad jen k rakovině slinivky.

Nepřehlédněte:  Varikosette krém na křečové žíly

Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

Zanechte své hodnocení nebo dotaz

Register New Account
Reset Password