Honda CBR 125R recenze

0
Aktualizováno

Honda CBR 125R vychází z dílny japonských konstruktérů jako následovník Hondy NSR 125R, která je velice oblíbená mezizačínajícími motorkáři a v devadesátých letech byla jednou z nejprodávanějších stopětadvacítek na motocyklovém trhu.

Recenze a názory

Hlavním impulsem ke změně byl dozajista dvoutaktní motor, který není příliš ohleduplný k životnímu prostředí, proto v Hondě vytvořili následovníka tohoto oblíbeného stroje, který bude pohánět čtyřtaktní motor, bude lépe ovladatelný, s menší spotřebou a nižší pořizovací cenou.

Design

Již od prvního pohledu připomíná Honda CBR 125R  její objemově silnější soukmenovce z řady CBR, již legendární sportovní motocykly od Hondy.


Agresivní vzhled této „nejmladší sestry“ dozajista konvenuje mladé generaci začínajících motorkářů. Vpředu dvojité světlomety dokreslují spolu se stejným designovým typem kapoty podobu k silným strojům modelové řady CBR.

Celkově je tato stopětadvacítka úzká, což značí nízký koeficient odporu vzduchu při jízdě. Jedinou vadou na kráse snad mohou být úzké rozměry pneumatik, které nikterak atraktivnosti nepřidají, nicméně u dané kubatury je to zcela pochopitelné.

Motor

cbr-125-r Jde o čtyřtaktní kapalinou chlazený jednoválcový motor zcela nové koncepce o objemu 124,7 ccm, který disponuje výkonem 9,7 kW při 10 000 ot/min a kroutícím momentem 10,1 Nm při 8 000 ot/min.

Převodovka motoru je šestistupňová a díky svému odstupňování umožňuje největší zrychlení mezi ostatními motocykly této kubatury.

Motor je vybaven jednou vačkovou hřídelí v hlavě (SOHC) a dvouventilovou konfigurací. Přísun paliva je zajišťován karburátor typu CV.

Nepříjemné vibrace jsou odstraněny díky vyvažovací hřídele, která je používána především u silných motorů. Kapalinové chlazení zajišťuje udržení výkonu při všech venkovních teplotách a zároveň přispívá k tichému chodu motoru.

Jízdní vlastnosti

honda-cbr-125-recenze Usazení na motocyklu je velice příjemné a pohodlné, a celkovou ergonomii stroje ocení i mladé motorkářky.

Nepřehlédněte:  Kia Sportage recenze

Jelikož se jedná o celkově novou koncepci, byla váha stroje zredukována na 116 kg, což je o 19 kg méně než u předchozí modelové řady NSR, což se v této kubatuře musí při jízdě okamžitě projevit.

Motor táhne krásně již od středních otáček, jak je to u čtyřtaktních motorů zvykem, průběh výkonu je vůbec celkově kultivovaný v porovnání s předchozí modelovou řadu NSR.

Maximální rychlost dosahuje až 130 km/hod, což je pro začínající motorkáře více než dostačující.

Závěr

Možno konstatovat, že se konstruktérům v Hondě tento tah velice podařil, neboť nová CBR 125R plně nahrazuje stávající NSR 125R. Těžko hledat v této kategorii sportovních stopětadvacítek motocykl, který by této nové CBR mohl konkurovat.

VAŠE HODNOCENÍ

Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

      Zanechte své hodnocení nebo dotaz

      Register New Account
      Obnovit heslo