Krabičkové diety zkušenosti

0

krabičková dieta zkušenostiZájem o zdravější životní styl a s tím často spojované hubnutí v poslední době enormně roste, lidé nejsou spokojeni se svojí postavou a hledají nejvhodnější způsob (nejlépe nejméně náročný), jak ji vylepšit.

Toho začaly využívat mnohé firmy a společnosti předhánějící se v tom, která dosáhne nejefektivnějších výsledků. „Krabičkové diety“ se tedy staly velkým trendem jak mezi lidmi toužícími zhubnout, tak mezi firmami toužícími na tom vydělat.

Co to je krabičková dieta?

Domácí krabičková dietaSlova „krabičky“ a „dieta“ jsou poměrně vystihující. Jedná se o druh diety, kdy dostáváte pětkrát denně jídla připravená v krabičkách, ideálně správně nutričně vyvážená, tak abyste „hubli zdravě“. I když někteří uživatelé se brání pojmu „dieta“ a definují to spíše jako „zdravé stravování“.

Jestliže se rozhodnete dodržovat tento typ diety a obrátíte se na nějakou ze společností, která nabízí služby krabičkové diety, znamená to v praxi, že si zaplatíte dovážku jídla na celý den, které pro vás sestaví odborníci, a následně také budete dodržovat pravidlo „Jiné jídlo než to připravené v krabičkách jíst nebudu.“

Pro koho je krabičková dieta určená?

Jak jsem zmínila, někteří lidé se brání pojmu „dieta“ a tvrdí, že se krabičkovou dietou nesnaží zhubnout, ale přesto se pro ni nesporná většina lidí rozhodne právě z tohoto důvodu: shodit nějaká kila.

Nejspíš už před tím vyzkoušeli spoustu jiných metod, jsou unavení z neustálého kontrolování toho, co jí, a proto je zaujme myšlenka, že se o jejich stravování bude kompletně starat někdo jiný. Jediné, co musí pak dělat, je vyzvednout si krabičku a sníst připravené jídlo. (A samozřejmě zaplatit…)

Abych to shrnula, krabičkovou dietu nejčastěji vyhledávají lidé nespokojení se svou postavou, časově vytížení a odhodlaní pro změnu.

Klady a zápory krabičkových diet

krabičková dieta recenzeNespornou výhodou samozřejmě je, že ušetříte spousty času, kterou byste jinak sami museli strávit v kuchyni. (Pokud si chcete pětkrát denně připravovat vyváženou stravu.) A jedná se opravdu o velké množství času!

Většina společností nabízí dovoz přímo na místo bydliště (za jistý příplatek), a proto je pro vás jakákoliv příprava jídla naprosto bez starostí. (Mohli byste snad už jen požadovat, aby vás speciální pracovník přišel osobně nakrmit.)

Dále se jedná o sestavení stravy – v případě krabičkových diet dohlíží na složení vaší stravy vzdělaný odborník. Nemusíte tedy pátrat všude možně po internetu, co je vlastně zdravé, zaplétat se do pochybných diskuzí a často se pak řídit různými mýty a špatnými radami.

Když už vám krabičková dieta nepřinese vysněnou postavu, máte alespoň zaručenou pravidelnou stravu a to rozhodně není na škodu. V jiných dietách byste mohli podlehnout hladovění za účelem rychlejšího výsledku, odepřít tak tělu potřebné živiny a způsobit si tak ještě větší potíže.

Na druhé straně záporů se také najde hodně. Vše asi opravdu záleží na kvalitě firmy poskytující danou službu, ale na nějakou tu „mouchu“ nejspíš narazíme všude.

Minimálně se vám pokaždé alespoň jednou stane, že se netrefí do vašeho vkusu a jídlo vám vyloženě nebude chutnat. Navíc s krabičkovými dietami úplně ztrácíte svobodu výběru jídla, musíte prostě sníst candáta na kopřivách, když ho dostanete, nehledě na to, že už při slově candát se vám dělá nevolno.

Je velice důležité, co si firma představuje pod pojmem „vyvážená strava“ a „nutriční specialista“, může se totiž stát, že to, co o sobě hlásá, není tak úplně pravda. A vy, pokud sám nejste výživový specialista, těžko poznáte, jestli to, co vám dovezli, opravdu obsahuje vše potřebné pro vaše tělo.

Čerstvost jídla může být také problémem. Všechny firmy vám budou zatvrzele tvrdit, že dodávají naprosto čerstvá jídla, z vybraných surovin, ale přece jenom je to pořád jídlo na celý den zatavené v krabičce, jehož příprava probíhala nejméně den před tím, tudíž lze diskutovat, jestli se jedná opravdu o čerstvost. Pokud se setkáte s ovadlým salátem a okoralou paprikou, zřejmě vás to příliš nepřesvědčí.

Nepřehlédněte:  Kotvičník zemní

Mezi zápory je třeba zmínit i cena. Mezi firmami se setkáte se sumami od 200 Kč/den až 500 Kč/den. Přičemž cena většinou odpovídá kvalitě firmy, takže se pak může rozpočet vyšplhat až na 15000 Kč za měsíc. Je otázka jestli chcete utratit tolik peněz právě za jídlo.

Jak si vybrat správnou firmu s krabičkovými dietami?

Výběr správné firmy je určující v tom, jestli budete s krabičkovou dietou spokojení. Vzít na sebe výživu jiného člověka, je obrovská zodpovědnost, kterou tyto firmy přijímají. Je proto nesmírně důležité, abyste té své opravdu důvěřovali.

Na trhu je každopádně obrovská škála firem nabízejících krabičkovou dietu a je tedy těžké se v nich vyznat. Všechny v podstatě nabízí to samé a zaručují stejné kvality, ale jak poznat, že je opravdu dodržují? Jejich webové stránky vám příliš nepomohou, žádná firma přeci dobrovolně nepřizná své nedostatky.

Můžete si danou firmu otestovat pomocí základních kritérií a podle bodů pak zjistit, jak si vede. Bodování naleznete například na této stránce: http://www.rozumnehubnuti.cz/?p=1611 .

Všimněte si také, jestli firma praktikuje dostatečně individuální přístup. Pokud se vás sotva zeptá, jestli jste muž nebo žena, a kolik měříte nebo vážíte už jí vůbec nezajímá, těžko vám zvládne připravit vyhovující dietu. Je dobré, pokud firma dokáže vzít v potaz vaše alergie případně preference a zajímá se i o váš denní režim.

Ideální by bylo, kdyby krabičkovým dietám předcházel pohovor s firemním výživovým specialistou, ale nevím, jestli nějaká z firem tuto možnost nabízí. (Je asi jednodušší navštívit výživového poradce individuálně.)

Co vám asi při rozhodování pomůže nejvíce, jsou názory lidí, kteří mají s danou firmou zkušenosti. Nehledejte však tyto názory přímo na stránkách firmy. (Stává se, že firma příspěvky filtruje a zveřejňuje jen ty kladné.)

Poohlédněte se tedy i po jiných internetových diskuzích. Pokud máte známého, který danou firmu vyzkoušel, řekne vám to asi nejlépe.

Firmy s krabičkovými dietami v ČR Kompletní seznam firem najdete na stránce http://www.krabickovediety.info/firmy spolu se stručným popisem nabízených služeb, míst odběru a odkazem na jejich webové stránky. Jelikož jich tam je na výběr 59, řiďte se přednostně místem, kde firma působí. (Dovážení mimo město, by se vám hodně prodražilo.)

Jiné způsoby krabičkové diety

Krabičkovou dietu si můžete samozřejmě připravovat i sami doma. Vyjde vás to určitě levněji a budete si moci každý den vybrat, co uvaříte. S volbou vhodných potravin vám můžou pomoct například nejrůznější kalorické tabulky (např. http://www.kaloricketabulky.cz/tabulka-potravin.php) nebo zkrátka složení na zadní straně obalu.

Pokud však nemáte představu jak správně sestavit svůj jídelníček, aby byl vyvážený a zároveň podporoval hubnutí, vezměte si k ruce nějakou z mnoha publikací nabízených na trhu.

Například „Domácí krabičková dieta“ od Aleny Doležalové nebo „Originální krabičková dieta“ od Jany Hrabákové, stačí se poohlédnout v online knihkupectvích. Princip je stále stejný, předem si připravit a naplánovat vyvážené jídlo na každý den, naservírovat ho do krabiček a ve vhodný čas sníst.

Na co si dát pozor?

Než se vůbec pro nějakou z krabičkových diet rozhodnete, dobře si rozmyslete, jestli opravdu nutně nějakou dietu potřebujete. Přemýšlet o tom, co jíte, není přirozená lidská vlastnost (to má na starosti tělo) a přidá vám do života akorát nadbytečné starosti.

Je také dobré si uvědomit, do čeho jdete – necháte někoho rozhodovat o tom, co budete každý den jíst. Vybavte si třeba pro lepší představu školní jídelnu (Pokud na ní tedy nemáte nějaké děsivé vzpomínky.), kde jste nemohli ovlivnit, co vám přistane na talíři. Někdy to sice bylo příjemné překvapení, ale jindy trpké zklamání.

Jestli teď začnete jíst denně z plastových krabiček, nebo zůstanete věrní běžným talířům, je už na vás, jen se dobře ujistěte, jestli to vašemu tělu opravdu prospívá.

Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

Zanechte své hodnocení nebo dotaz

Register New Account
Reset Password