Paleo dieta

0
Aktualizováno

Co to vlastně je takzvaná paleo dieta? Jedná se vlastně o úpravu jídelníčku ve shodě s tím, co jedli naši dávní prapředkové v období paleolitu. Ona to vlastně není ani dieta jako taková, protože se někdy používá i označení jako „paleo strava“ a tak podobně.

V rámci paleo diety se nesmíte dotknout ničeho, co vzešlo na poli – takže obilovin, luštěnin a nejrůznějších cukrů. Podle některých výživových poradců si na tyto potraviny naše tělo během pár tisíc let ještě nestačilo dostatečně přivyknout.

paleodietaPaleo dieta znamená rovněž i čerstvost a minimální úpravu surovin. A rozhodně se to nerovná návratu k jeskynnímu stylu života, tlupám, Kopčemovi a táborovému ohni. Jídelníček paleo diety je zkrátka plný bílkovin a tuků, kdežto sacharidy bychom měli ideálně vynechat.

Kvalita je prvořadá, proto pozor na levné uzeniny. Povolena jsou vajíčka a jakékoliv maso, zvěřina především (ale i ryby nebo krůta, navíc nezapomeňte – nejen zde jde v první řadě o kvalitu, ne o kvantitu), protože byla přirozenou stravou i pro naše předky.


Tato dieta umožní i prakticky neomezenou konzumaci ovoce a zeleniny, jablka, lesní plody i ořechy – případně houby – to vše naši předkové jedli také a náš žaludek je tak podle autorů paleo diety na tyto potraviny i dobře geneticky uzpůsoben.

Je jistě pravdou, že během počátků paleo diety budete mít problém s energií – odpadnou totiž logicky všechny přílohy a kdo si nedovede představit den bez amerických brambor, asi brzy s celou dietou skončí.

A co říká na téma paleo dieta diskuze?

Hanka Doll:

Je to kravina. Sacharidy jsou pro tělo nejlepším zdrojem energie, pokud chceš hubnout přidej na kardio cvičení jako je běh, jumping, spinning atp, posilování samo o sobě je při hubnutí k ničemu.

Tuky jsou pro tělo potřeba, ale nejvíc by člověk měl přijmout sacharidů (50-60%) pak bílkovin (cca 30%) a pak tuky. Získávání energie z bílkovin je pak pro tělo neefektivní a toto „Zužitkování“ zatěžuje myslím že játra. Bílkoviny mají sloužit jako stavební jednotka, ne jako energický zdroj.

1 komentář
  1. Tohle je správný článek pro každého kdo se chce dozvědět více, Blíží se vánoce a tak každý dárek je skvělý.

    Zanechte své hodnocení nebo dotaz

    Register New Account
    Obnovit heslo