AŠVA® recenze: Zkušenost po 3 měsících užívání

6

Stále více lidí se zajímá o doplňky stravy s obsahem byliny ašvaganda. Tato bylina je pro své široké spektrum unikátních účinků čím dál více nabízena na českém trhu. Stejně tak je nabízen i doplněk stravy AŠVA® s obsahem extraktu z ašvagandy. Jaké jsou s ním však zkušenosti a jak je na tom s konkurencí? Na to se podíváme v této recenzi.

Pokud se alespoň trochu zabýváte o zdraví a bylinky, nemohli jste jistě minout zázračnou bylinku jménem ašvaganda. Pro její účinky však nemusíte cestovat do Indie nebo Středozemí, kde má pravděpodobně svůj původ. Lze ji totiž běžně získat v doplňcích stravy jako je AŠVA®.

Krabička doplňku stravy Ašva s kapslemi na dřevěném sudě

Doplněk stravy AŠVA® s ašvagandou

Proč je ale ašvaganda tak unikátní bylinkou a vyplatí se doplněk stravy AŠVA® vyzkoušet?

Ašvaganda

Ašvaganda neboli Withanie snodárná, je jedna z nejzajímavějších bylin posledních let. Nedávné klinické studie potvrdily řadu pozitivních výsledků a účinků této byliny v celé řadě zdravotních či jiných problémů. Přitom je již známá v tradičním indickém léčitelství po tisíce let – v tzv. ájurvédě.

Střídá přitom hned několik názvů a přezdívek – ašvaganda, Withania somnifera, Withanie/vitánie snodárná, Aschwaganda (v sanskrtu), indický ženšen, zimní třešeň či dokonce bylina mládí – tolik názvů pro tuto cennou bylinu může skrývat právě tolik účinků na naše zdraví. Často se jí připisuje schopnost posílit imunitu a regeneraci organismu, zlepšit hormonální rovnováhu, snížit hladinu cholesterolu, odbourávat stres, pomáhat s únavou, vyčerpáním a problémy s usínáním, zlepšit paměť, atletické výkony, zvýšit testosteron a zlepšit plodnost u mužů. Dále se hovoří i o afrodiziakálních, baktericidních, antivirových, stimulujících nebo protizánětlivých účincích.

Rostlina Withanie snodárné, ašvagandy, ashwagandhy

Rostlina Withanie snodárné čili ašvagandy

Ašvaganda je přitom bezpečná pro převážnou většinu lidí. Její možné dlouhodobé vedlejší účinky jsou však prozatím neznámé. 69 studií tuto bezpečnost zkoumalo a zjistilo se, že se zdá být kořen ašvagandy bezpečný a účinný při řešení některých zdravotních stavů, včetně stavů úzkosti, stresu a nespavosti. Přesto by se jí měli někteří lidé vyhnout, jde především o těhotné ženy. Lidé s onemocněním štítné žlázy by se měli pro jistotu o užívání ašvagandy poradit s lékařem.

Co je doplněk stravy AŠVA®?

Doplněk stravy AŠVA® je vyroben v České republice a obsahuje plnospektrální extrakt z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů. Jediným dostupným distributorem je česká společnost Green Farm Laboratories s.r.o. Při výrobě postupuje výrobce podle systému HACCP, požadavků Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA a certifikace IFS Food. Doplněk stravy se snaží těžit z účinků byliny ašvaganda (Withanie snodárná), známé již několik tisíciletí v systému indického tradičního léčitelství, tedy v ájurvédě, a v nedávné době probírané i v různých stále přibývajících studiích zabývajících se jejími účinky.

Stránky webu https://www.asva.cz s úvodní stránkou

Stránky distributora www.asva.cz

Složení

Výživový doplněk AŠVA® nabízí ve svém složení extrakt z kořene ašvagandy se standardizovaným minimálním obsahem 7 % withanolidů. Co to ovšem znamená a jak je na tom s konkurencí? Na to se podíváme níže.

Hlavní jsou pro nás účinné látky obsažené v kořenu byliny vitánie snodárné, tedy ašvagandě. Běžně se kořen ašvagandy užívá například v odvaru, kdy se přibližně 3 – 5 gramů kořenu nechá povařit ve vodě a následně je možné tento nápoj vypít.

Právě v kořenu ašvagandy nalezneme tzv. withanolidy. Withanolidy jsou zajímavé jak v oblasti neurodegenerativních onemocnění (např. Winthanolid A zvyšuje tvorbu neurálních výběžků, a může tak kompenzovat poškození nervové tkáně u pacientů s neurodegenerativními chorobami), tak ve svých možných účincích, které zkoumají některé studie – jde například o protizánětlivé či antioxidační účinky. Doplněk stravy AŠVA® obsahuje vysoké množství withanolidů v porovnání s konkurencí (jak můžete vidět v tabulce níže).

Značka AŠVA® – 90 kapslí Ashwagandha – extrakt z Ašvagandy s 5 % withanolidů Advance Ashwagandha 90 kapslí Viridian Ashwagandha Extract Organic 60 kapslí Solgar Ashwagandha – indický ženšen 60 kapslí
Podíl withanolidů 7 % 5 % 5 % 5 % 1,5 %
Množství standardizovaného Ashwagandha extraktu v 1 kapsli (množství withanolidů v 1 kapsli) 500 mg (35 mg) 500 mg (25 mg) 350 mg (17,5 mg) 300 mg (15 mg) 300 mg (4,5 mg)
Denní dávkování 2 kapsle (ráno a večer) 2 kapsle (ráno a večer) 1 až 2 kapsle 1 až 2 kapsle 1 až 2 kapsle
Cena za balení 437 – 589 Kč 790 Kč 333 – 468 Kč 471 – 549 Kč 559 – 610 Kč

Kromě withanolidů jsou však v ašvagandě i další různé biologicky aktivní látky: alkaloidy, fytosteroly, flavonoidy, saponiny, oligosacharidy a tanniny atd. Za širokým spektrem mediciálních účinků této byliny tak může stát právě tento pestrý obsah aktivních látek.

Ašva kapsle

Doporučené dávkování a cykly

Dávkování doplňku stravy AŠVA® jsou 2 kapsle (tobolky) denně, ráno a večer (celkem tedy 1000 mg Ashwagandha extraktu). Kapsle by se měly zapít dostatečným množstvím vody a měly by se užívat po jídle (zvýší to celkovou vstřebatelnost).

Na stránkách distributora AŠVA® se i dočteme o možném výběru dvou cyklů – mikrocyklu a makrocyklu. Udává to z toho důvodů, že u adaptogenů jako je ašvaganda nelze z dlouhodobého hlediska vyloučit ztrátu účinnosti. Cykly tak mají zabránit tomu, aby si tělo vytvořilo toleranci na účinné látky. Jde jednoduše o vynechání užívání kapslí v určité dny/měsíce (případně lze brát v dané dny/měsíce i jiný adaptogen). Mikrocyklus funguje na týdenní bázi – přes pracovní týden berete 2 kapsle denně a o víkendu vynecháte; makrocyklus zas funguje tak, že berete dané látky 3 měsíce a 1 měsíc vynecháte.

Zdroj: https://www.asva.cz

Zkušenost s užíváním a dopravou

Doplněk stravy AŠVA® se rozhodl zkusit náš redaktor Pavel (38 let). Zkoušel již řadu jiných doplňků stravy, ale doplněk stravy s ašvagandou ještě nikdy nezkusil. Zde je jeho zkušenost:

Doplněk stravy Ašva jsem si objednal skrze stránky www.asva.cz. Vybral jsem si balení na 3 měsíce = 2 balení (1 balení je na 45 dní – poznámka red.). Od dvou kusů je doprava zdarma. Dopravní služby jsou na výběr dvě, Zásilkovna a GLS. Zvolil jsem kurýra GLS, druhý den mi přišel balíček. Obsah byl v pořádku. Zkusit doplněk Ašva jsem se rozhodl na podnět redakce. Zároveň mě ale trápily delší dobu problémy se spánkem, prý údajně na toto má mít ašvaganda vliv.

Doplněk stravy Ašva v doručeném balíčku v kuchyni

Ašva byla doručena v pořádku druhý den kurýrní službou GLS.

Ašvu jsem užíval dle doporučeného dávkování, 2 kapsle denně, ráno a večer. První účinky jsem pociťoval hned první dny, neboť jsem se cítil více uvolněný. Práce, rodina a stres, tohle všechno je náročné a určitě mi užívání přineslo uvolnění. S uvolněním souvisí i to, že se zlepšilo mé usínání a spánek, cítím se více vyspalý. Tento účinek duševní rovnováhy pociťuji i teď na konci užívání v červenci. Další výraznou změnu jsem pociťoval kolem konce 1. měsíce užívání, tehdy jsem zjistil, že jsem při pravidelném běhu více výkonný. Může to být dost subjektivní, ale skutečně se mi vylepšila výdrž při běhu. Při dalším užívání jsem již pociťoval jen změny při přemýšlení, určitě mi to trochu projasnilo mysl a dokážu se lépe soustředit. Vedlejší účinky jsem nepociťoval žádné.

Po 3 měsících užívání je Pavel spokojený. Plánuje alespoň 1 měsíc vynechat a uvidí, co bude dál. Když jsme se ho dodatečně zeptali, jak to vidí, řekl, že možná bude pokračovat v užívání: „Určitě to v budoucnu zas někdy zkusím, účinky to opravdu mělo a nevidím důvod, proč ho nezkusit znovu. Stres a ani problémy se spánkem však už nemám, takže zatím nemám ani důvod, proč bych ho užívat měl. Kdybych si ale chtěl pročistit mysl, určitě si ho zas koupím.“

Zkušenosti jiných zákazníků

Na internetu se nám podařilo nalézt několik zkušeností. Některé se nám podařilo získat prostřednictvím sociálních sítí. Lenka Kloučková úžívala tento doplněk stravy během menopauzy na hormonální rovnováhu a byla spokojená s účinky. Zdeněk Kratochvíl z Brna bral ašvagandu od tohoto výrobce na testosteron a prý pocítil zlepšení v energii a výkonnosti. Jiní zas (jméno zveřejnit nechtěli) užívali doplněk AŠVA® na stres, spánek a jiné psychické neduhy. Sdělili nám, že pocítili pozitivní účinek. Kromě těchto zkušeností jsme nalezli i zkušenosti v diskuzích na internetu (viz níže).

Zkušenost s AŠVA® v diskuzi na internetovém portálu Ordinace.cz

Zdroj: Ordinace.cz

Zdroj: Vitalion.cz

Zdroj: Abecedazdraví.cz

Zdroj: Signály.cz

Závěr

Ve výše uvedených odstavcích jsme si představili doplněk stravy AŠVA® ze všech stran. Jako redakce soudíme, že ho můžete vyzkoušet bez jakýchkoliv obav, neboť jsme sami objednávali zboží a distributor jej dodal v pořádku. Zároveň náš redaktor měl pozitivní zkušenost s jeho užíváním, to ukazují i další zkušenosti, které se nám podařilo získat. Oceňujeme silné složení, rychlost dodání, ale i účinnost tohoto doplňku stravy. Pokud budete chtít vyzkoušet doplněk stravy s ašvagandou, objednáním doplňku stravy Ašva určitě neprohloupíte.

A jaké máte zkušenosti s užíváním doplňku stravy AŠVA® vy? Dejte nám vědět v komentářích v diskuzi!

Zdroje informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snodárná – Withanie snodárná

https://www.bylinnyherbar.cz/vitanie-snodarna – Vitánie snodárná

http://www.ajurveda.cz/clanky/asvaganda-prirodni-superlek-proti-unave-stresu-a-nespavosti/ – Ašvaganda – přírodní superlék proti únavě, stresu a nespavosti

https://ifarmacie.cz/asvaganda/ – Ašvaganda jako bylina mládí: Jaké má účinky?

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 potvrzených benefitů ašvagandy na zdraví (anglicky)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32201301/ – Bezpečnost a klinická účinnost Withanie somfinera (anglicky)

http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=601 – Ashwagandha a withanolidy

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8533065/ – Účinky withanolidů Aschwagandy (anglicky)

AŠVA® recenze: Zkušenost po 3 měsících užívání
4.5 (90%) 6 hlasů
Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

Zanechte své hodnocení nebo dotaz

Register New Account
Obnovit heslo