Duolingo [recenze] – co to je a jak to funguje?

4

Chcete se naučit cizí jazyk, ale nemáte moc času, nebo peněz? Pokud máte dostatek sebekázně, můžete zkusit oblíbenou platformu Duolingo. Stačí vám k tomu jen telefon, nebo jiný přístroj s připojením k internetu a pár minut denně. Nebo ne?

Učení cizího jazyka vyžaduje čas. A hlavně dobrý a zajímavý postup výuky. Kterého se nám na českých školách často bohužel nedostává. Výuka jazyků v jazykových školách zase bývá drahá, nebo časově náročná. A i tak nám to mnohdy vůbec neleze do hlavy.

Řešení této situace ale máte na dosah ruky. Stačí se zaregistrovat do aplikace Duolingo, kde se zdarma naučíte anglicky. A posléze i kterýkoliv další jazyk, který se vám zalíbí. Postupně a hravou formou, která vás jen tak neomrzí. Je ale otázka, zda opravdu najdete několik minut denně na to, abyste se učili.

Co dalšího byste měli o studiu na Duolingo vědět?

Co je to Duolingo

Duolingo je platforma pro výuku jazyků, která byla spuštěná v roce 2012. Aplikace je v současné době dostupná i v češtině. Takže ji mohou používat i lidé, kteří zatím nepronikli do tajů cizích řečí. Je ale nutné počítat s tím, že jako česky hovořící budete mít dostupné jen omezené množství řečí. Řešení je ale snadné. Když se naučíte anglicky, můžete se vrhnout na další řeč z nabídky. 

Co vše se lze na duolingo naučit?

Podle toho, kolik máte času, si na Duolingo na začátku nastavíte svůj denní cíl. K dispozici je ležérní styl učení, který vyžaduje 5 minut soustředění denně. Dále si můžete vybrat pravidelné učení, které trvá 10 minut denně. Usilovné studium zabere 15 minut a intenzivní 20. Na což si najde čas prakticky každý. Cílem lekce je naučit se nová slovíčka, jejich kontext ve větách, překlad nebo poslech.

Jak jsem se naučila nový jazyk na Duolingo

I já jsem se rozhodla na Duolingo něco naučit. Hodně jsem pokukovala po němčině a po francouzštině. A skutečně jsem s těmito jazyky i začala. Aplikace mi několik minut předkládala kombinaci poslechu, překladu a dalších jazykových cvičení, která byla dost jednoduchá na to, aby se dala zvládnout i bez předchozí jazykové vybavenosti. Zároveň jsou lekce sestavené tak dobře a smysluplně, že brzy zjistíte, že vás baví mnohem víc než špatně vedené lekce ve škole. (Kde jsem němčinu měla, ale učení základů bylo tak špatné, že jsem si z něj skoro nic neodnesla. Jen základy pro jiný germánský jazyk.) Pokud vám navíc nevadí, že se budete učit trochu pomaleji a nebudete hned mluvit jako rodilý mluvčí, Duolingo pro vás bude to pravé.

Lze spustit offline?

Ano, Duolingo lze v některých případech spustit offline. Někteří uživatelé na fóru ale hlásili, že měli problémy se správným fungováním aplikace. Také nemohli používat všechny učební nástroje, na které byli zvyklí. (Jelikož jsme to ale nezkoušeli, je možné, že už byl tento problém odstraněn.)

Vyplatí se Duolingo?

Ano, Duolingo se při učení cizího jazyka opravdu vyplatí. V první řadě je v základní verzi zdarma. Takže se učíte zábavnou formou něco nového. A vůbec nic vás to (kromě několika minut denně) nestojí. Jediný problém, který můžete mít, je to, že nenajdete motivaci k tomu, abyste se výuce jazyka věnovali každý den. Duolingo s tím ale počítá, takže vám bude samo dávat upozornění na to, že jste nebyli aktivní. Také můžete zkusit prémiový účet. Cena Duolingo plus je 6,99 USD/měsíc. Ale sjednávat si ho nemusíte, pokud nechcete.

Výhody a nevýhody

Nespornou výhodou je zábavné učení nového jazyka, které vyžaduje opravdu jen velmi málo času. (Ale pravidelně.) Také spoustu věcí mnohem lépe pochopíte a nebudete muset za nic platit. Dokonce můžete s ostatními lidmi diskutovat na fóru.

Nevýhodou je ale nízká osobní motivace mnoha lidí. Pro Čechy navíc nejprve připadá v úvahu učení angličtiny, díky které se můžeme následně učit další jazyky, které jsou dostupné jen pro anglicky mluvící. I přesto si ale myslíme, že výhody převažují nad možnými zápory. 

Máte s učením jazyka na Duolingo nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

Nepřehlédněte:  Fotobanka Depositphotos [recenze]

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Duolingo – Duolingo (česky)

Duolingo [recenze] – co to je a jak to funguje?
1 (20%) 1 hlasů
Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

Zanechte své hodnocení nebo dotaz

Register New Account
Obnovit heslo