Historie Converse – Co stojí za popularitou této značky?

0
Značka, která změnila svět obuvi. Původně pracovní obuv se v průběhu století stala jednou z nejnošenějších bot a jejich legendární tenisky si zamilovali sportovci i rockové kapely. Jaký byl začátek této fenomenální značky a jak se vůbec stalo, že tenisky z dílny Marquise Converse ovládly celý svět?

Historie Converse – Co stojí za popularitou této značky?

Tenisky dnes vyrábí mnoho značek, od Vans po Adidas nebo Nike. Žádné se ale nezapsaly do historie tolik, jako právě Conversky. V čem jsou unikátní?

Dříve se využívaly jako pracovní obuv, poté jako obuv sportovní. Dnes jsou tenisky Converse součástí každodenních outfitů. Je přitom úplně jedno, jestli jdeme do práce, do školy nebo třeba na procházku. Jejich kultovní design se dá hravě zkombinovat téměř ke všemu. Navíc svým uživatelům přináší to, co od dobrých bot očekáváte – pohodlí. Ostatně, i to je jedna z příčin jejich nebývalé popularity. Pod každou značkou se ale skrývá silný příběh. Pojďme se na zrod tenisek podívat blíže.

Kde se vzaly, tu se vzaly

Příběh se začal psát roku 1908, kdy Marguis Mills Converse zahájil svou podnikatelskou činnost a začal ve státě Massachuttes vyrábět gumové pracovní boty pod značkou Converse. Jednalo se o boty, u kterých byste si asi dnes netipli, že to byly vůbec první Converse. Byly to holínky s gumovou podrážkou, zkrátka pracovní obuv. Protože s nimi však díru do světa neudělali, rozhodli se pro výrobu sportovních bot. A protože Američané milují basketbal, chtěla firma nabídnout hráčům stylové a inovativní basketbalové boty. A jak dnes víme, byl to milionový nápad.

Converse

Ideální boty na basketbal?

V roce 1917 byla představena vůbec první verze basketbalové boty s názvem All Star. K dnešním teniskám už má velmi blízko, vlastně se jejich tradiční design v průběhu let příliš neměnil. První All Star modely se skládaly z tlusté gumové podrážky a plátěného svršku, který zakrýval kotník.

Nepřehlédněte:  Glami recenze

Seznamte se, Chuck Taylor

All Star boty nešly na odbyt tak, jak si majitelé firmy představovali. To se ale změnilo příchodem Chucka Taylora, basketbalisty, který v botách viděl velký potenciál a rozhodl se jezdit po Americe a jménem firmy je propagovat. Podílel se ale také na vylepšení modelu. Nejnovější verze tenisek tak začala nést jeho jméno. Stačilo pár detailů – lepší přilnavost podrážky i propagace modelu, který zapříčinil jejich popularitu. Na kotníkovém štítku se tak kromě hvězdy začal objevovat i nápis All Star Chuck Taylor. Tyhle boty se staly nejvýraznějším prototypem Converse tenisek a najdete je v této podobě v podstatě dodnes.

Nadčasovost, pohodlí a trocha punku

V průběhu let se stala značka bezkonkurenční na poli sportovní obuvi. Popularitu si nezískala jen u sportovců, ale oblíbily si je i celebrity i běžní občané. Všichni chtěli zkrátka nosit pohodlné boty. Ať už se jednalo o Sex Pistols, Ramones nebo Nirvanu, conversky se staly symbolem vzdoru na nohách anarchistů, představovali rebelství i svobodu. Těžko si vůbec představit, že by Kurt Cobain při natáčení videoklipu Smells Like Teen Spirit, Conversky neměl. Nosil je dokonce tak často, že se jim začalo říkat „kurtovky“. Zároveň se roztrhl pytel s levnějšími napodobeninami plátěných tenisek, které se staly symbolem streetwarové a punk rockové kultury.

Nike – konkurent i zachránce

Konkurenční firma Nike začala vyrábět první sportovní boty, ale na rozdíl od Converse nabízela více variací. Na konci 60. let zemřel Chuck Taylor, poté firma několikrát změnila majitele a potýkala se dokonce s bankrotem. Firmu znovu nakopnula právě konkurenční společnost Nike, která ji roku 2003 odkoupila. Pod jejím vedením je firma Converse dodnes. A protože tenisky jsou populární do dnešních dnů a oblíbily si je všechny generace, hádáme, že to bylo jedině dobře.

Historie Converse – Co stojí za popularitou této značky?
5 (100%) 1 hlasů

Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

Zanechte své hodnocení nebo dotaz

Register New Account
Obnovit heslo