Vasky: recenze

5

Hledáte kvalitní boty do přírody či do města a zároveň chcete podpořit českého výrobce? Pak jste možná zaznamenali boty od společnosti Vasky. Pojďte se o těchto botách a jejich vlastnostech dozvědět něco víc. Vše podstatné najdete v tomto článku. 

Najít kvalitní boty je v dnešní době velmi náročné. Když nahlédnete do obchodu s klasickou obuví, máte téměř jistotu, že je vydržíte nosit jednu, maximálně dvě sezóny. A pak se obvykle rozpadnou. Vůbec nebudeme hovořit o tom, že stélky těchto bot bývají vrcholně nekvalitní a přispívají k pozvolnému klesání klenby chodidel.

Ale, když vás přestanou bavit rychloobrátkové trendy boty a zamíříte do obchodu s těmi ortopedickými, zhrozíte se nad jejich designem, který se zalíbí maximálně vaší babičce.

Máme ale nějakou jinou alternativu, kde obuv reálně nakoupit? A to jak muži, tak ženy?

Řešením celé situace by mohl být nákup bot od českého výrobce Vasky. 

O společnosti Vasky

Za značkou Vasky stojí Václav Staněk. Že se chce zabývat výrobou bot zjistil už během studia. Trochu zjednodušeně řečeno mu vadilo, že boty, které jsou u nás k sehnání nemají dostatečně dobrou výdrž. A vzhledem k tomu, že Zlín je město bot, rozhodl se vyzkoušet své štěstí a začal s výrobou vlastních modelů.

Ty jsou po stránce vzhledu velmi klasické. Určitě nekopírují masové módní trendy, kterými nás zásobují výrobci sezónní obuvi. Zároveň si ale Vasky ponechávají určitý prostor pro experimentování. To se projevuje hlavně v možnosti vybrat si méně tradiční barvu, či nějakou její dosud nevídanou kombinaci.

Výroba bot probíhá v Česku a stará se o ni několik profesionálních ševců.

Co Vasky zákazníkům nabízí?

Jak už bylo naznačeno v úvodu, Vasky nabízí boty jak pro muže, tak pro ženy. Ty se pak dělí podle toho, zda je zákazník potřebuje na nošení do města, nebo chce odolnější boty do přírody a náročnějšího terénu.

Dámská kolekce obsahuje boty s označením: 

 • Oreon
 • Beige
 • Divine
 • Classy
 • Delight
 • Noir
 • Pioneer
 • Concrete
 • Blossom
 • Brogue
 • Desert
 • Batky
 • Farm

A mnoho dalších typů bot.

Jejich název se většinou odvíjí od jejich barvy, nebo stylu. Například boty s označením Farm jsou vyšší kotníčkové boty zemitých barev, které si poradí i s trochou štěrku a bahna a nohám dopřejí potřebnou oporu. Concrete jsou zase nižší boty velmi neutrální barvy, které se hodí k sukni, šatům i formálnějším kalhotám.

Pánská kolekce až na pár výjimek obsahuje mužské protějšky dámských bot. Samozřejmě, s výjimkou růžových modelů.

Pokud si náhodou nevyberete z běžné nabídky, určitě vás nadchne sekce s názvem Vasky konfigurátor”. V něm si můžete maximálně personalizovat vzhled vašich Vasek. A to ať už po stránce designu, tak barvy. Oproti klasické nabídce si ale můžete vybrat jen z několika modelů.

Mezi nimi najdete boty: 

 • Brogue
 • Desert
 • Elegant
 • Natur

Může se zdát, že konfigurátor je nastaven pouze na designování pánských bot, jelikož nikde nefiguruje řazení na boty dámské a pánské. Po otevření tabulky velikostí ale vidíme i ty velikosti, které reflektují obvyklou velikost bot u žen. (Rozptyl je 36-47.)

Mimo centrální zájem je pak nabídka speciálních Vasek. Podle všeho jde o sekci s jediným existujícím párem bot. Autoři to vysvětlují buď příliš velkými nároky na výrobu, nebo špatnou dostupností materiálů. Rozhodně je ale dobře, že mají klienti možnost získat i takto exkluzívní modely bot.

V internetovém obchodě najdete i doplňky pro údržbu obuvi. To znamená nejrůznější impregnační přípravky, čisticí pěny, houbičky, kartáčky, napínáky a krémy.

Vasky na cestách

Protože si mladší generace potrpí na vyprávění příběhů, na webu Vasky.cz vidíme i sekci #VaskyNaCestach. Po otevření této kolonky se nám rozbalí mapa s malými Vasky body. Ty označují, na která místa se nositelé těchto bot podívali.

Vlastní příspěvky pak mohou publikovat na webu. Buď jako krátkou poznámku s fotografií bot, nebo rovnou s celým příběhem.

Ačkoliv se může někomu tato sekce jevit jako zbytečná, ve skutečnosti ukazuje, že si Vasky brzy vybudují image silného love brandu. (Tj. Nositelé bot je nevnímají jen jako věc denní potřeby, ale jako nedílnou součást svého životního stylu. Pokud budou někdy v budoucnu hledat nové boty, s velkou pravděpodobností to budou opět Vasky.)

Zároveň to dokládá, že pro společnost není důležité jen to, že si jejich boty někdo koupí a na prodeji vydělá. Osud nositelů jejich bot je zajímá a chtějí se s nimi propojit i po úspěšně realizovaném obchodu.

Cena bot

O tom, jestli si boty nakonec koupíte, nebo dáte přednost nějakým jiným rozhoduje ve velké míře i jejich cena. A ta je (dle očekávání) u Vasek trochu vyšší. Nejnižší cena bot se pohybuje okolo 2 300,-/pár. V některých případech se cena za jedny může vyšplhat až na 3 600,-/pár. Ceny se kopírují napříč kategoriemi. Není to tedy o tom, že by ženské páry bot byly levnější než ty z kategorie pánské.

Hodnocení zákazníků

A protože se náš článek chýlí ke konci, přišel čas podívat se na hodnocení jednotlivých klientů. Vyplatí se boty od českého výrobce opravdu nakoupit?

Ti, kteří jsou s botami spokojení hodnotí: 

 • Povedený design
 • Některé modely se zateplením
 • Pohodlnost
 • Rychlou komunikaci
 • Možnost vlastních úprav
 • Shodnost s obrázky v obchodě
 • Rychlost reklamace
 • Vstřícnost personálu

Negativní komentáře se týkali především: 

 • Zatékání do bot
 • Odírání nohou během prvních dnů nošení
 • Ne úplně dobrého zateplení
 • Otevírací doba na prodejně nemusí odpovídat

Většina zákazníků byla s nákupem Vasek spokojená. I přes některé negativní komentáře je vidět, že oceňují snahu mladého podnikatele, který chce navázat na obuvnickou tradici ve svém městě. Tito lidé jsou tedy k případným neduhům i více tolerantní. Jak sami mnohdy uvádí, chápou, že rozjet podnikání tohoto druhu nemusí být snadné a je tedy možné, že se do vychytání mušek a postupů může sem tam objevit problém.

Uvidíme, co nám Vasky do budoucna ukáží. Za nás si myslíme, že se rozhodně vyplatí tuto malou společnost sledovat. Věříme, že nás jistě mile překvapí.

Znáte Vasky? Jaký je váš názor na jejich nošení? Napište nám do komentářů. 

 

Vasky: recenze
3 (60.48%) 42 hlasů
9 Comments
 1. Dobrý den,
  boty Vasky jsou pěkné na pohled, ale po pár krocích mi tak odřely paty, že se bojím si je opět obout. Jsou těžké a nepodajné, doufám, že si je za tu cenu trochu užiji. Na červených botách je vidět každá malá oděrka, přestože jsem použila vosk i impregnaci….

 2. Odpovědět
  Jarmila Kašpárková před 11. prosince 2022

  Jsou vyráběny po celé Evropě. Nekvalitní, ale hezké. Reklamační přístup žádný. Ale musíte ho podstoupit. Až potom, to lze dát na ČOI. Prohrají to, a doplatí i vaše další náklady.

 3. Odpovědět
  Jarmila Kašpárková před 10. září 2022

  Výrobce to samozřejmě neuvádí. Ale úplně české to zas tak není.

 4. Dobrý den,bohužel moje zkušenost s botami Vasky není dobrá,čekala jsem za ruční výrobu a i za cenu kvalitní obuv,levá bota o půl čísla větší,podpatek delší a šití na prvni pohled katastrofa,nechápu jak takhle špatný výrobek mohli odeslat,takže nikdy více a absolutně nedoporučuji,vyhozené peníze za doručení!!!

 5. Dobrý den, chtěla jsem si letos koupit zimní boty – styl vojenské, farmářky. Nohu mám malou 36 – ale dospělou. Bohužel korona – takže objednávky přes internet. Všechny objednané boty úzké, musela jsem je vrátit. Našla jsem Vasky a po špatných zkušenostech s jinými botami jsem se hned ptala na jejich šířku. Farmářky mi byly doporučeny. Komunikace vynikající, všechny dotazy hned do druhého dne zodpovězeny. Boty jsem si objednala – doručení na prodejnu do 2 dnů – super. Boty fajn, široké akorát. Tím bohužel pozitiva končí – se zateplením velmi vysoká cena – skoro 3400,-, ale tu bych po špatných zkušenostech s botami jiných značek a s vidinou několika let pohody překousla. Bohužel druhá nepřekonatelná věc – opravdu ale opravdu tuhé nepoddajné boty a ještě tužší podrážka. V tom se opravdu chodit nedá. Dupete v tom jako slon, bota se ani trochu neprohne, máte pocit, že chodíte na betonu, bolí z toho nohy. Škoda, chtěla jsem podpořit. Navíc v záplavě cizích úzkých kopyt je česká bota opravdu potřeba. (Navíc vrácení poštou, hodně přes 100,-)

 6. Dobrý den,
  zakoupil jsem první obuv Vasky – tenisky Teny, na pohled pěkné, ale první asi hodinová chůze utrpení. Sedřená kůže na obou patách, možná to chce asi nejdřív rozchodit doma. Má někdo podobnou zkušenost?

 7. Moje hodnocení bude jistě pozitivní. Před rokem jsem koupil boty farm low caramel – https://vasky.cz/produkt/dt10-caramel/ Musím říct, že lepší boty na zimu jsem nikdy neměl. Vyzdvihl bych i personál na pražské prodejně, který ipřesto, že byl mladší, velmi profesionální. Jenom připomínám – starejte se o ně! Krém a impregnace nezbytou součástí. Toto mi bylo samozřejmě řečeno i na prodejně.

 8. Moje zkušenosti s botami Vasky jsou hodně špatné. 3x jsem reklamovala rozlepenou podrážku. Za dva roky jsem si jich moc neužila. Navíc jsem 3x zasílala poštou, protože jsem si boty objednávala přes internet, takže jsem za ně utratila opravdu majlant. Vasky více než nedoporučuji…

 9. Dobrý den,
  vyrábíte, prosím, boty na míru na nohy s vbočeným palcem?

  Děkuji za odpověď.

Zanechte své hodnocení nebo dotaz

Register New Account
Obnovit heslo