Mintos [recenze]: Zpozorněte, než začnete investovat do P2P

0

V posledních několika letech je velkým trendem investování, od kterého si hodně lidí slibuje klidný život a dostatek finančních prostředků pro budování zářné budoucnosti (bez nutnosti práce). Než se ale rozhodnete nějaký nástroj vyzkoušet, je vhodné se důkladně informovat a zvážit, jestli je pro vás vhodný. V dnešním článku se podíváme, co můžete očekávat od investování s Mintos.

Pokud se trochu zajímáte o finanční gramotnost a o budování bohatství, pravděpodobně jste už slyšeli něco o tom, že průměrný milionář má svůj příjem zajištěný z více než 5 různých zdrojů. Tradičně jedním z nich bývají i investice. (Například do cenných papírů a do nemovitostí.)

Jelikož řada lidí touží po dosažení finanční stability bez nutnosti pracovat až do vysokého věku, investování volných prostředků se může na první pohled jevit jako logický krok. Pokud jste ale v oblasti investování úplní nováčci, kteří nemají ponětí o rizicích, typech investorů a o jednotlivých nástrojích, může i dobrý záměr skončit velkým průšvihem.

Co vše můžete očekávat od investování s Mintos?

Co je Mintos?

Mintos je nástroj pro investování, který lidem nabízí pasivní příjem, který vzniká investicemi do úvěrů napříč zeměkoulí. Ve své podstatě jde tedy o business model, který je postavený na principu P2P (což v překladu znamená peer-to-peer, kdy jsou si obě strany procesu rovny => ve své podstatě jde o schéma klient-klient). 

Mintos na své úvodní straně dále uvádí, že je držitelem povolení k provozování investičního podniku dle směrnice MiFID a že vaše cenné papíry a peníze jsou chráněny až do výše 20 000 EUR. (Což je v přepočtu k dnešnímu dni necelých 500 000,-.) Co se týče délky existence platformy Mintos, ta spatřila světlo světa v roce 2015. (Vzhledem k tomu, že je rok 2022, dává nám to naději, že nejde o žádný chatrný podnik.)

Jak to přesně funguje?

Dříve, když jste si chtěli od někoho půjčit peníze, museli jste jít do banky a požádat o půjčku. Banka vám ale peníze nemusela dát, protože posuzuje schopnost klienta půjčku (i se započtením úroků) splácet. V takovém případě se pak lidé mnohdy obraceli na nebankovní společnosti. (Z čehož následně vzniklo dost průšvihů, pokud si na to člověk nedal pozor.)

V posledních několika letech se ale možnost půjčování rozšířila i o již zmíněné P2P půjčky, kdy lidé půjčují své volné prostředky jiným lidem. Mintos ale sám o sobě úvěry neposkytuje, poptávky se k němu dostávají od jeho partnerských úvěrových společností, které existují napříč celou planetou. Mintos pak dělá především to, že tyto společnosti ověřuje a vyhodnocuje jejich bezpečnost. (V současné chvíli na Mintos nabízí investiční příležitosti 63 úvěrových společností, které operují ve 33 zemích.)

Jsou mé peníze v bezpečí?

I když máte chuť podstupovat vysoké riziko, které obvykle znamená i vyšší výnos, hodí se znát způsoby, kterými vás Mintos chrání. V první řadě, Mintos chrání prostředky investorů. Jedním z bodů je ten, že Mintos drží odděleně své i investované prostředky, které jsou na oddělených účtech. Také má systém pro odškodnění investorů. Je ale dobré si přečíst, že odškodnění do 20 000 EUR přichází ve chvíli, kdy dojde k 90 % čisté ztráty. (Mintos dále uvádí, že se tak nejčastěji děje v případě provozních chyb, v případě zapojení do podvodného jednání nebo v případě, že by náhodou došlo k bankrotu nástroje Mintos.) Nejde tedy o ochranu v případě špatně nastaveného investování.

Dále vás Mintos chrání nabídkou vhodných a přiměřených produktů a v neposlední řadě také dostanete podrobné informace, které vám budou předloženy ve srozumitelné formě.

Vyplatí se to?

I když recenzí k investování na Mintos nelze mnoho vyhledat, víme, že Mintos se řadí k nejlepším P2P investičním společnostem. (O čemž dokládá i mnoho ocenění, které Mintos získal.)

Co se týče výnosu, ten by se měl v tuto chvíli pohybovat až kolem 10 % ročně. (Jde ale o předpokládané nejvyšší číslo, realita je často taková, že předpokládaný roční výnos může být i menší, nebo naopak o dost větší.) Mintos také nabízí možnost zpětného odkupu, čehož mohou investoři využít například v případě problémů se splácením půjčených peněz dlužníkem.

V neposlední řadě, Mintos nabízí registraci zdarma a také si neúčtuje poplatky za investice, máte po ruce zákaznickou podporu a stránky jsou pro našince v češtině, což může řadě lidí usnadňovat rozhodování. (Vzhledem k tomu, že máte k dispozici i statistiky, mělo by být pro zkušeného investora investování relativně bezpečné.) Nezapomínejte ale na to, že investování je vždycky trochu hazard s nejistým výsledkem, takže před zahájením investování je třeba zvážit všechny přínosy a rizika a v případě potřeby si nechat buď poradit, nebo si zvolit jiný investiční nástroj. (Investovat můžete například i s řadou českých bank, kteří mají své vlastní investiční specialisty.) Také počítejte s tím, že do investování byste neměli vkládat všechny své volné prostředky, ale jen takové částky, jejichž případná ztráta vás nebude moc bolet. Nikdy totiž nevíte.

Máte s investováním na Mintos nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem. 

 

VAŠE HODNOCENÍ
Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

Zanechte své hodnocení nebo dotaz

Register New Account
Obnovit heslo