Tonerin [recenze]: Příběh podvodného léku, jak to s ním je?

2

Řekl vám lékař ve své ordinaci, že potřebujete podpořit čištění cév? V tom případě vám s velkou pravděpodobností předepsal léky a doporučil vám dodržovat zdravou životosprávu. Jenže, na světě se pohybuje dost lidí, kteří hledají při řešení svých problémů nejrůznější zkratky, což může vést k tomu, že se mohou dostat k problematickému přípravku, jež nese název Tonerin. Proč se mu vyhnout?

Začneme tím, že se Tonerin tváří jako lék, i když žádným není. Na to ostatně dříve upozorňoval již SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv), který je v této oblasti nejvyšší autoritou. Dlouhodobě vede seznam Internetových stránek s nelegálními nabídkami neschválených přípravků, který se postupně rozšiřuje o další a další pofidérní nabídky. Konkrétně Tonerin na něj byl zapsán 18. ledna 2022.

Před Tonerinem dále varují i další důvěryhodné weby, ke kterým patří například iRozhlas, kde se psalo o tom, že s tímto produktem měl velký problém známý kardiochirurg Jan Pirk, kterého Tonerin zneužíval v reklamě. V neposlední řadě pak na praktiky tohoto problematického přípravku poukazuje i náš oblíbený web Potraviny na pranýři.

Stále se ale najde dost důvěřivců, kteří se na Tonerin ptají ve veřejných poradnách řetězců lékáren. A případně i takových, kteří si jej obstarají na tržišti Allegro, které jej má k 6. prosinci 2023 v nabídce.

Nyní se spolu mrkneme na to, co vše je na tom špatně a proč se tomuto přípravku důsledně vyhnout.

Proč je to podvod?

V případě, že na problematičnost nějakého konkrétního produktu poukáže SÚKL, pak není o čem debatovat. A Tonerin na seznamu problematických výrobků je, takže už minimálně z toho důvodu se nevyplatí jít s vlastní kůží na trh a zkoušet, zda to není náhodou nějaká chyba. (Rozhodně není.) Doplňky stravy a léky musí pro uvedení na náš trh procházet registrací. Pokud registrované nejsou, nebo k jejich registraci nedojde z nějakého vážného důvodu, nesplňují podmínky pro prodej. Zákazníci navíc nemají jistotu, co daná věc přesně obsahuje nebo zda je vůbec bezpečné ji používat.

Navíc, doplněk stravy je pouze doplněk stravy. To znamená, že vás nemůže vyléčit a nedokáže sám o sobě odstranit váš problém. (Z toho důvodu se musí označení doplňků stravy důsledně dodržovat, a to včetně označení toho, že přípravek není náhradou zdravého životního stylu.)

Dále je klamavou praktikou skutečnost, že Tonerin ve své propagaci používal již zmíněného kardiochirurga Pirka, o kterém někdy (bez větší nadsázky) slyšel snad každý. Nejen proto, že je uznávaným odborníkem, ale také proto, že je od října roku 2022 senátorem za obvod č. 22 – Praha 10. Tímto způsobem se podvodníci obvykle snaží zvýšit důvěryhodnost výrobku, který by jinak neobstál. Ne vždy na to jdou ale takto okatě, někdy si jednoduše vypůjčí obrázek z fotobanky a k němu si vymyslí nějakého neexistujícího lékaře, který za produkt aktivně lobbuje. Na základě spojení s Pirkem se tento případ dostal dokonce i na policii. V rozhovoru pro iRozhlas bylo také uvedeno, že se čeká na rozbor toho, co v tomto přípravku ve skutečnosti vlastně je.

V současné chvíli se nám podařilo najít Tonerin na již zmíněném tržišti. Podle uvedených informací má být zemí odeslání Švýcarsko. Když se navíc díváme na konkrétnější popis, který je u této nabídky uveden, tak to skoro vypadá, že i přes stejný název má tento produkt podporovat úplně něco jiného. A to je samo o sobě taktéž značně podezřelé. Žádný z původních webů, na které upozorňovaly výše uvedené portály, již podle všeho neexistují, případně slouží k něčemu úplně jinému.

Na základě čeho poznat podvodníky

Opakování je matkou moudrosti, proto se i tentokrát společně podíváme na to, jak zvýšit pravděpodobnost, že v nebezpečných vodách internetu jen tak někomu nenaletíte.

Na nových webech a u potenciálně problematických nabídek zjišťujte:

  • Zda je na webu provozovatel
  • Zda jsou na webu obchodní podmínky a kde má sídlo
  • Zda před nabídkou nevaruje SÚKL, ČOI, dTest nebo jiný důvěryhodný portál/instituce
  • Jaké jsou na výrobky uživatelské recenze (nejlépe si vybírejte ověřené recenze na srovnávačích zboží)
  • Co se o prodejci nebo o produktu píše na online diskuzích
  • Zda o výrobku nebo prodejci v minulosti nepsal některý ze známých zpravodajských portálů (mohou se například orientovat na rozkrývání jejich nekalých praktik, na zneužívání známých osobností atd.)

Také by vám doplněk stravy neměl slibovat, že vás z něčeho vyléčí. V takovém případě jde o nedovolené zdravotní tvrzení a jde o obcházení zákona. V případě, že si nejste něčím jistí, můžete položit dotaz v poradně některé lékárny (v nich pracují odborníci, kteří vás dovedou nasměrovat správným směrem) nebo se zeptejte svého ošetřujícího lékaře.

Opatrnosti totiž není nikdy nazbyt. Zvlášť, když jde o peníze a o zdraví.

 

VAŠE HODNOCENÍ
Máte vlastní zkušenost? Podělte se o ni s ostatními. Budou vám vděční.

Zanechte své hodnocení nebo dotaz

Register New Account
Obnovit heslo