Neurontin recenze
Lék, který má držet pod kontrolou obávanou epilepsii a pomoci i na dlouhodobou bolest způsobenou poškozením některých nervů.
Neurontin je na západ od našich hranic celkem běžným léčivem, patří do skupiny takzvaných antiepileptik, účinnou látkou je zde sloučenina zvaná gabapentin (rozpustná v tucích, pomáhá přenášet vzruchy mezi nervovými buňkami, omezí po podání dávky i křeče a bolesti).
Částečně ovlivňuje pozornost a utlumuje duševní projevy
Mezi nevýhody Neurontinu se řadí jeho vedlejší účinky, které jsou bohužel poměrně časté. Nervozita, úzkost, větší sklony k zánětům nebo motání hlavy, přidává se někdy i nechutenství, utlumení duševní aktivity a trávicí problémy.
Dávku musí určit ošetřující lékař, rozptyl je totiž vysoký – dospělý člověk potřebuje denní dávku mezi třemi sty a třemi tisíci miligramy.
Na tvrdé tobolky je poměrně vysoký doplatek, držitelem registrace je společnost Pfizer, s.r.o. Na padesát tobolek s účinnou dávkou 400 mg je doplatek v řádu sedmi až osmi stokorun, z celkové ceny bude hradit zdravotní pojišťovna zhruba třetinu.
- Lék se může bez problémů podávat osobám nad dvanáct let věku, mladší musí mít (pokud určí ošetřující lékař, že je léčivo opravdu nutné) silně upravené dávkování.
- Protože hrozí otoky a další problémy, senioři by měli užívat Neurontin jen pod skutečně bedlivým dohledem lékaře – a ve velmi malých dávkách.
Protože Neurontin po podání někdy vyvolává ospalost nebo závratě, neměl by se užívat tehdy, když bude pacient obsluhovat nějaký stroj nebo řídit automobil. Důležité je to hlavně na začátku léčby, než si tělo přivykne.
Neurontin je zapovězen lidem, kteří trpí onemocněním ledvin, ale i těm, kteří jsou alergičtí na gabapentin. V minulých letech byly hlášeny i případy zneužívání léku a vzniku závislosti – i toto totiž může být svého druhu droga, užívání proto musí doporučit jedině lékař!