Vrbovka malokvětá a prostata
O některých bylinkách asi slyšel už každý, tahle je ale spíše na pozadí zájmu. Vrbovka malokvětá, které se říká lidově „ženský vlas“, roste u potoků nebo kolem lesních cest jako klasický plevel, který vydrží opravdu hodně.
Někdy dokonce „obtěžuje“ i na našich zahrádkách, když roste uprostřed jahodových plantáží. Pozná se podle malých bílých květů (ty mohou mít často lehce červený nádech), během letní sezóny se sbírá nať s květy a listy.
Rostlina vrbovka malokvětá
Velmi snadno ji můžete pěstovat i doma. A k čemu všemu je vlastně tato bylinka dobrá, jaké má účinky? Vezměme to pěkně popořadě, ale dokáže velmi dobře pomoci v léčbě mnoha klasických neduhů.
Lékař léčí a příroda uzdravuje, tohle okřídlené úsloví, padne vrbovce doslova jako ulité. Nejčastěji se využívá jako čaj (ne tak úplně skvělou chuť dozajista vyváží zdravotní pozitiva), pořídit si vrbovku ale lze i ve formě malých tobolek a také coby bylinný preparát v lihovém extraktu.
Možností je tedy mnoho, jako doplňková léčba se vrbovka malokvětá hodí při onemocněních prostaty nebo močového měchýře.
Samosběr se nedoporučuje, vrbovka jako taková má na dvě stovky různých druhů a léčivé účinky má z nich pouze vrbovka malokvětá. Některé jiné odrůdy jsou i prudce jedovaté!
Jak často užívat
Skvělé využití najde vrbovka malokvětá i při hojení ran, nebojte se proto s tinkturou potírat řezné rány nebo popáleniny. Dále můžeme zmínit úlevu při poškození ústní sliznice, krvácení konečníku či třeba menstruačních potížích.
Vrbovka se považuje za „mužskou“ bylinu, právě kvůli tomu, že umí pomoci při nejchoulostivějších pánských problémech.
V diskuzích na různých webech jsou popsány i případy, kdy padesátník popíjel asi měsíc tento čaj a bolestivá operace prostaty byla nakonec zrušena, protože došlo k vydatnému zlepšení obtíží.
Dobrý článek