Bonky [recenze]: Skutečně lze tomuto e-shopu důvěřovat?
Kdo v dnešní době nenakupuje na on-line tržištích či v nákupních galeriích, ten jako kdyby snad ani nebyl. Jenže, ne všechny weby, které slibují, že vám dodají až domů atraktivní zboží za zajímavou cenu, to s kupujícími myslí dobře. A právě to se stalo osudným webu Bonky.cz.
Internetový obchod Bonky byl ještě nedávno poměrně velkým pojmem. Bohužel ale ne kvůli své zajímavé nabídce a kvalitnímu klientskému servisu, ale z důvodu toho, že připravil velké množství lidí o peníze. A když se podíváte na stránky Bonky.cz dnes, zjistíte, že na hlavní stránce visí hláška o tom, že Bonky.cz ukončuje svůj provoz.
Přečtěte si: Recenze webu Rivalenti
V Bonky ale byli hodní, zákazníkům umožňují využít kontakt na informační e-mail. Případně je zde také stále aktivní reklamační formulář a formulář pro odstoupení od objednávky. Ovšem, pokud chcete jásat, musíme vaše předčasné nadšení trochu zchladit. I když se rozhodnete podniknout nějakou aktivitu, s největší pravděpodobností bude naprosto zbytečná.
Co bylo v pozadí webu Bonky? A jak se v budoucnu chránit, abyste nenaletěli někomu jinému?
O pozadí Bonky
Bonky samo o sobě nebylo e-shopem, ale něčím, co označujeme jako nákupní galerii nebo tržiště. Technicky vzato to znamená, že Bonky (ale ani jiný web, který se takto klasifikuje) obvykle nemá vlastní skladovou zásobu zboží. Je totiž pouze zprostředkovatelem poptávky a nabídky mezi kupujícím a výrobcem, který často pochází ze země mimo EU, proto se doba dopravy často protahuje i na několik týdnů. (Z toho důvodu lze očekávat poměrně dlouhé dodací lhůty, požadavek na platbu předem a rozdělení objednávky do několika balíčků, pokud všechno zboží nepochází z jednoho místa.)
A zrovna Bonky byla poměrně problematická stránka, protože po ní zůstalo mnoho stížností, včetně těch, které napálení zákazníci poslali ČOI.
Bonky a problémy s ním
Že škody po webu Bonky budou velké naznačuje veřejná FB skupina BONKY.CZ podvedení a nespokojení zákazníci, kde je k dnešnímu dni kolem 1 400 členů. Ti navzájem sdílí své příběhy a kroky, které v rámci narovnání situace po odeslání objednávky podnikli. Celkem často se navzájem varují i před dalšími problematickými či podvodnými weby, které pochází ze stejného hnízda.
Aby toho navíc nebylo málo, na Bonky si lidé stěžovali i na webových stránkách Vaše Stížnosti, které provozuje dTest. V jedné ze stížností se nám podařilo vystopovat, že s Bonky je nějakým způsobem propojená firma FINALTY TARGET MEDIA s.r.o., o čemž svědčí recenze na firmách Google, kde se mnoho lidí podivuje, že si na ni a její činnost ještě nikdo neposvítil.
Kromě jiného, na to, že by mohli mít lidé s Bonky problém, upozorňovaly i jiné weby, včetně zpráv, které se zabývaly problematikou nákupních galerií. Když k tomu ještě připojíme to, co o Bonky říkaly internetové diskuze, ve kterých jejich účastníci řešili, že jim ani po několika týdnech nepřišlo zboží, je naprosto jasné, že není o co stát.
Proč na to upozorňujeme
Na praktiky Bonky upozorňujeme hlavně proto, že ani náhodou nešlo o jediný problematický web, se kterým může mít našinec negativní zkušenost. V současné době například stále funguje problematický web Joot a mnoho dalších. Každý den tedy existuje poměrně velké riziko toho, že přijdete o své těžce vydělané peníze a akorát zbytečně zatížíte své nervy. Kdo by o něco takového stál?
Přečtěte si: Recenze Top Rise
Právě z toho důvodu je důležité neustále upozorňovat na to, jak se podvodům na internetu efektivně bránit. A je jedno, jestli je problematickým webem Bonky, nebo něco jiného. (V tomto ohledu totiž obvykle platí, že když draka zbavíte jedné hlavy, vzápětí se objeví nějaká jiná. Jde tedy o tak trochu nekonečný boj.)
Jak příště nenaletět
Nyní vynecháme, že byste neměli klikat na podezřelé odkazy ve svém telefonu nebo e-mailu a neměli byste ani reagovat na pofidérní soutěže, které má vyhlašovat pošta nebo jiná známá instituce. (Také nereagujte na výzvu ohledně balíku, pokud žádný nečekáte.) V poslední době se také rozšířil nešvar s falešným vyhlašováním soutěží pod soutěžemi oficiálních (důvěryhodných) profilů. Tentokrát se ale podíváme na bezpečné nakupování na internetu.
Neuškodí, když:
- Na webu najdete kontakt na provozovatele, jeho IČO, sídlo a další spisové značky, které slouží k jeho identifikaci + si přečtete obchodní podmínky, kde se často skrývá údaj, zda jde o nákupní galerii nebo tržiště, právě tady můžete najít i informace, které nenajdete v kontaktech (pokud je tam uvedená adresa mimo EU, na takovém webu bychom na vašem místě nenakupovali)
- Si prohlédnete internetové zprávy, diskuze, stránky ČOI (která často varuje na webu před nedůvěryhodnými stránkami), si prohlédnete recenze na Google firmách, Seznam firmách, Kupní Síle či na webu Vaše Stížnosti
- Nebudete na novém e-shopu platit předem
Také máte s Bonky negativní zkušenost? A podnikli jste proti němu nějaké kroky?