Trading 212: Opravdu je investování bez provize pro každého?
Chcete se pustit do investování, ale zatím nevíte, jakého si vyberete brokera? Vzhledem k tomu, že se snažíme postupně rozebrat a porovnat všechny dostupné možnosti, dnes si budeme povídat o tom, co můžete očekávat od Trading 212.
V dnešní době chceme všichni vědět, jak vydělat peníze. A ideálně i nějakými jinými způsoby, než je pouhé chození do práce (a případně ještě na brigádu). Finanční tísně ale zneužívají nejrůznější podvodníci, proto je potřeba mít se na pozoru a o každé nabídce, a tím spíš, pokud slibuje až příliš pohádkové výsledky, věnovat dostatek času k jejímu posouzení.
Pokud se pohybujete na sociálních sítích a alespoň občas čtete zprávy, také asi víte, že za jednu ze spolehlivých metod vydělávání peněz nad rámec zaměstnání patří investování.
Jestliže ale nechcete přijít o všechny svoje úspory, je klíčové vybrat si dobrého brokera. Například XTB láká nejen na přehlednou a jednoduchou investiční aplikaci, ale i na průběžné vzdělávání malých i velkých investorů.
Patria se zase opírá o provázanost s ČSOB. Vzhledem k tomu, že jde o velký a známý bankovní ústav, láká především konzervativně smýšlející investory, kteří by si asi netroufli třeba na eToro.
Mezi méně známé hráče pak patří Trading 212, který láká na investování bez provize. Jak ale tento broker funguje? A na čem přesně vydělává, pokud to (podle všeho) nejsou vaše akcie?
Co je Trading 212?
Trading 212 je (dle svých slov) finančně technologickou bulharskou společností (čímž se podobá třeba Revolut) se sídlem v Londýně. Jejím hlavním cílem je demokratizace finančních trhů pomocí chytrých, bezplatných a snadno použitelných aplikací.
Mezi její hlavní činnosti patří obchodování s akciemi, ETF, Forexem, komoditami a dalšími produkty.
Když se podíváme na čísla, k prosinci roku 2024 má Trading 212 kolem tří milionu klientů. Na srovnávači Trustpilot má pak 4,6 hvězdiček z 5.
Jaké má výhody?
Trading 212 bude vhodný broker pro začínající a drobné investory, protože umožňuje pracovat i s menším vkladem (od 30,-). Také ho ale mohou používat obchodníci, kteří chtějí ušetřit na poplatcích. Pro mnoho lidí bude také lákavé automatické investování a nákup fyzických akcií a ETF bez poplatků.
Třešničkou na dortu pak může být i možnost investic na menších burzách, jako je třeba ta v Miláně nebo v Madridu. Vklady a výběry peněz jsou navíc bez poplatků.
Na tohle pozor!
Trading 212 naopak nebude vhodný pro lidi, kteří chtějí investovat do českých akcií, které nejsou v nabídce. Také tu nefunguje podpora MetaTrader. Problematická by pak mohla být i jazyková bariéra, protože ve srovnání (například) s XTB probíhá veškerá komunikace v anglickém jazyce. Nevýhodná je i chybějící podpora na telefonu, na kterou byste se mohli v případě nutnosti obrátit.
V neposlední řadě také existují poplatky při konverzi měn při investování v jiné měně, než je primární měna účtu.
A v tom tkví i onen háček. Vzhledem k tomu, že při nákupu cizích akcií (například v dolarech) musí proběhnout konverze z korun na dolary, počítejte s poplatkem 0,15 %.
Zkušenosti
Broker Trading 212 se považuje za důvěryhodný. Také se nám podařilo najít zajímavé internetové diskuze (konkrétně na českém Reddit), kde si uživatelé této platformy navzájem vyměňují své názory a zkušenosti.
Z nich se dozvídáme, že:
- Trading 212 jim sice vyhovuje, ale ve srovnání s XTB nenabízí některé rozšířené možnosti.
- Podle některých je Trading 212 v podstatě jen middle man.
- Z hlediska uživatelské přívětivosti jim víc vyhovuje XTB.
- Podle některých je XTB i Trading 212 srovnatelně kvalitní.
Někomu také vadilo, že Trading 212 nemá českou podporu, na kterou by se mohl v případě potřeby obrátit.
Pokud ale nejste nároční a komunikace v anglickém jazyce vám nevadí, Trading 212 můžete s klidem v duši vyzkoušet.
Jakou zkušenost máte s Trading 212 vy?