Jak vydělat peníze na internetu: TOP 8 stránek [recenze]
Ztratili jste v nedávné době práci, jste v domácnosti s malým dítětem nebo si chcete trochu vylepšit svůj měsíční rozpočet? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli kladně, dnes se podíváme na některé možnosti práce na internetu, které můžete v případě zájmu vyzkoušet.
Jak se říká, peněz není nikdy dost. Stačí, aby se porouchala lednička, auto nebo vaše dítě začalo chodit do školy, a prakticky okamžitě se to odrazí na vašich životních nákladech. Dost možná ale hledáte i nějaký flexibilní přivýdělek při práci, nebo se stavíte na nohy po rozchodu s protějškem, se kterým jste se dělili o měsíční výdaje a nyní potřebujete zlepšit svou finanční situaci.
V takové chvíli pro vás může přicházet v úvahu vydělávání peněz na internetu. Málokdo však tomuto nápadu důvěřuje, případně má o možnostech, které se mu nabízí, zkreslené představy.
Proto se dnes podíváme na to, jaké brigády online jsou v současné době k mání.
Placené dotazníky
Mezi způsoby, jak si přivydělat, dlouhodobě patří placené dotazníky, ke kterým se často uchylují studenti, senioři a rodiče malých dětí, které vyžadují neustálou pozornost a péči. Nad touto možností však nemusíte ohrnovat nos, protože dotazníkové weby s nejrůznějšími anketami a průzkumy provozují i známé společnosti, které pak prezentují své poznatky například ve zprávách.
Je ale důležité myslet na to, že abyste dosáhli na skutečně velké finanční částky, je nutné vyplnit obrovské množství dotazníků. Výdělek z takové aktivity je tedy spíše na malou přilepšenou.
Český národní panel
První možnost představuje web Českého národního panelu, který vlastní několik výzkumných agentur. (Nielsen Atmosphere, NMS Market Research a STEM/MARK.) Mezi hlavní klienty patří zahraniční výzkumné agentury, domácí výzkumné agentury, univerzity, státní instituce a další. Tento web umožňuje, abyste se otevřeně vyjadřovali k různým tématům. Za své odpovědi pak můžete získat odměnu, a to nejen finanční. (Kdo chce být altruista, ten může své body věnovat některé z charitativních organizací.) Také vás bude určitě zajímat, že odpovídat na otázky můžete již od 15 let.
iVýzkumy
Další “dotazníkovou” firmou jsou iVýzkumy, která se orientuje na sbírání zkušeností se službami a výrobky od vybraných značek. Díky tomu pak mohou zlepšovat svou nabídku. Opět je možné po odpovědi získat finanční odměnu, získané body však můžete směnit i za poukázky. Provozovatelem tohoto webu je Data Collect s. r. o., aktivity pak koordinuje Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR.
Cenné názory
V úvahu pro vás dále může připadat i vyplňování dotazníků na webu Cenné názory. Získat pak můžete například dárkové karty nebo poukazy, takže se můžete snáze dostat k tomu, na co si chcete našetřit. Na tomto webu můžete vyplňovat dotazníky, které se týkají módy. Sdělit ale můžete i svůj kontroverzní názor na zubní pastu nebo zkusit uplatnit návrh, jak by měl vypadat příští populární film. Vyplňování takového dotazníku je tedy především o zábavě.
Investiční platformy
Další variantou, která pro vás může přicházet v úvahu (a to především ve chvíli, kdy máte nějaké volné finanční prostředky), může být investování. V tomhle případě si ale dávejte dobrý pozor, protože internet je plný podvodníků, kteří mohou celkem snadno vysát váš bankovní účet a způsobí vám potíže.
Kdo je konzervativní, ten může jít do své banky na schůzku s investičním specialistou, který pomáhá s volbou vhodného portfolia, které bude v souladu s tím, čeho chcete dosáhnout. Také ale můžete vyzkoušet třeba platformu eToro.
U investičních platforem ale myslete na to, že se nejedná o dětskou hru. Na investicích můžete vydělat, ale také prodělat kalhoty.
Přeprodej
I tento způsob přivýdělku bude z vaší strany vyžadovat nějakou EXTRA aktivitu. Budete totiž muset chodit po bazarech, výprodejích a bleších trzích, odnášet si získané věci domů, kde je nafotíte a následně je dáte na internet k prodeji. Například na aukčních portálech, nebo na vlastních webových stránkách a online bazarech. V neposlední řadě budete muset vést účetnictví a mít dostatek obalového materiálu kvůli odesílání zásilek.
Domácí výroba
Jde vám něco dobře a myslíte si, že máte šanci si tím vydělat? Ať už jde o pletení svetrů a rukavic, výrobu náhrdelníků a náušnic z korálků nebo o malování obrázků, své výtvory můžete prodávat například na webu Fler, kde se schází nespočet českých tvůrců. Opět jde ale o pracnější způsob přivýdělku. Také bychom vám z důvodu přísných předpisů nedoporučovali prodej/výrobu jídla a kosmetiky (protože aby se mohla prodávat, musí mít bezpečnostní atest, který není zrovna levný).
Přečtěte si: Brigády na doma přes internet
YouTube kanál
Nejen mladí lidé často inklinují i ke sdílení svého života a názorů s širším publikem. Pokud se na to cítíte, můžete vyzkoušet budování vlastního YouTube kanálu. Důležitá je ale kvalita videí, takže byste měli mít alespoň základní techniku a program na editaci souboru. Budování početné základny sledujících dále ztěžuje velká konkurence. Když to ale zvládnete, můžete nějakým způsobem monetizovat svůj obsah.
Napište e-book
Máte-li co říct, můžete zkusit napsat i e-book, který pak můžete za poplatek nabízet lidem ke stažení. K němu ale budete potřebovat vytvořit text (klidně stačí 10-15 stran dobrého textu, který může být doplněn zdroji, fotkami, grafy…) a webovou stránku, která může vyžadovat pořízení vlastní domény. Také budete potřebovat udělat svému produktu dobrý marketing. Mnohdy pomáhá, když zákazníkům umožníte i absolvování online kurzu. (Třeba přes Naučmese.)
Na co se ještě vyplatí myslet
Přivýdělek je fajn, ale myslete na to, že byste si měli vydělávat peníze oficiálně a svůj příjem byste měli přiznávat (v daňovém přiznání). V případě, že budete pracovat bez uzavřené smlouvy či bez příslušného živnostenského oprávnění, může vás dost nepříjemně překvapit postih ze strany úřadů. Když už tedy chcete začít něco dělat, vždy to dělejte zodpovědně a zajímejte se o to, jaké povinnosti od vás vybraná aktivita vyžaduje. Za ten klid to jednoznačně stojí. U výdělečnějších brigád také sledujte, zda u vás nevznikla povinnost přihlášení k DPH (limit se zvedl na 2 000 000,-, takže to asi hned tak nebude, ale stejně).
Máte s některým z těchto typů práce nějakou osobní zkušenost?